Comunitati evreiesti din România

Aurel Vainer – Presedinte FCER

Paul Schwartz – Vicepresedinte FCER

Albert Kupferberg – Secretar General FCER

Erwin Simsensohn – Presedinte Comunitatea Evreilor Bucuresti

Ionel Schlessinger – Presedinte Comunitatea Evreilor Arad

Abraham Ghiltman – Presedinte Comunitatea Evreilor Iasi

Attila Gulyas – Director Dep.de Asistenta Sociala

Ovidiu Banescu – Director Economic

Rudi Marcovici – Director Adminsitrarea Patrimoniului Imobiliar

Eduard Kupferberg – Sef al Cancelariei Rabinice

Irina Cajal – Subsecretar de stat la Ministerul Culturii

Comunitati si Obsti evreiesti din România

Nr. Comunitati Obsti si localitati în care sunt evrei membri ai comunitatilor
1. Comunitatea Evreilor din BUCURESTI

Sediul: Str. Sf. Vineri, 9-11,

sector 3

Telefon/Fax: 021/3131782

Presedinte: Erwin Simsensohn

Nr. total membri: 3706

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Breaza, Calarasi, Crevedia, Dâmbovita, Giurgiu, Pantelimon, Pipera, Progresul, Slobozia, Voluntari

2. Comunitatea ALBA IULIA

Sediul: Str. T. Vladimirescu, 4,

Telefon: 0258/817840

Presedinte: Lia Borza

Nr. total membri: 58

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Aiud, Blaj, Cugir, Ocna Mures, Sacele, Sebes

3. Comunitatea ARAD

Sediul: Str. Tribunu Dobra, 10, Telefon: 0257/281346 ;

Fax: 0257/281310

Presedinte: Ionel Schlesinger

Nr. total membri: 350

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Bocig, Chisineu Cris, Curtici, Ghioroc, Lipova, Masca, Pâncota

4. Comunitatea BACAU

Sediul: Str. Gh. Apostu, 11, Telefon/Fax: 0234/534714; 0234/533511

Presedinte: Hary Vigdar

Nr. total membri: 281

Obstea BUHUSI Obstea MOINESTI

Responsabil: Raphael Kohlenberg

Obstea ONESTI

Responsabil: Schwartz Pincu

Membri ai comunitatii din alte localitati:

P. Turcului, Tg. Ocna

5. Comunitatea BAIA MARE

Sediul: Str. Somesului, 3, Telefon: 0262/211231

Presedinte: Nachman Salic

Nr. total membri: 83

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Copalnic Manastur, Seini

6. Comunitatea BÂRLAD

Sediul: Str. Sf. Ilie, 5,

Telefon/Fax: 0235/412.001

Presedinte: Bernard User

Nr. total membri: 33

7. Comunitatea BISTRITA

Sediul: Str. Gral. Grigore Balan, 9

Telefon: 0745.616.496 0745.616.496

Presedinte: Fredi Deac

Nr. total membri: 32

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Nasaud, Parva

8. Comunitatea BOTOSANI

Sediul: Str. 1 Decembrie, 54

Telefon: 0231/ 514.659

Presedinte: Iosef David

Nr. total membri: 96

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Ripiceni, Saveni

9. Comunitatea BRAILA

Sediul: Str. Petru Maior, 14,

Telefon: 0239/611.230

Presedinte: David Segal Iancu

Nr. total membri: 167

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Valea Cânepei

10. Comunitatea BRASOV
Sediul: Str. Poarta Schei, 27, Telefon/Fax: 0268/ 511.867
Presedinte: Tiberiu Roth
Nr. total membri: 270
Obstea SF. GHEORGHE
Responsabil: Rosner Herman str. Victor Babes nr.12
tel. 0267351677
Membri ai comunitatii din alte localitati:
Codlea, Covasna, Fagaras, Malnas, Ozun, Teliu
11. Comunitatea CLUJ

Sediul: Str. Tipografi ei, 25

Telefon: 0264/596.600;

Fax: 0264/433.470

Presedinte Schwartz Robert

Nr. total membri: 496

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Gilau, Sânpetru Almasului, Turda, Zalau

12. Comunitatea CONSTANTA

Sediul: Str. Sarmisegetuza, 3

Telefon: 0241/ 611.598

Presedinte: Carol Friedman

Nr. total membri: 59

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Mangalia

13. Comunitatea CRAIOVA

Sediul: Str. Horezului, 15

Telefon: 0351/434.036

Presedinte: Cornel Sabetay

Nr. total membri: 97

Obstea DROBETA TURNU SEVERIN

Responsabil: Lazar Iosif

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Caracal, Rm. Vâlcea, Tg. Jiu

14. Comunitatea DEJ

Sediul: Str. înfratirii, 8

Telefon: 0264/215.179

Presedinte: Iosif Farkas

Nr. total membri: 31

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Gherla

15. Comunitatea DEVA

Sediul: Str. Libertatii, 9

Telefon: 0254/215.550

Presedinte: Gilda Lorincz

Nr. total membri: 144

Obstea HUNEDOARA

Responsabil: Muszkal Anton

Obstea PETROSANI

Responsabil: Marius Rosenfeld

Membri ai comunitatii din altelocalitati:

Hateg, Lupeni, Orastie, Simeria

16. Comunitatea DOROHOI

Sediul: Str. Spiru Haret, 95

Telefon: 0231/611.797

Presedinte: Iancu Isidor

Nr. total membri: 48

17. Comunitatea FALTICENI

Sediul: Str. Dr. Bobulescu, 5

Telefon: 0230/ 540.090

Presedinte Gold Strul

Nr. total membri: 42

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Liteni Suceava, Malini

18. Comunitatea FOCSANI

Sediul: Str. Oituz, 4,

Telefon: 0237/623.959

Presedinte: Mircea Rond

Nr. total membri: 165

Obstea BUZAU

Tel: 0238/ 411375

Responsabil: Bernard Weiner

Obstea ODOBESTI

Responsabil: Aron Lupu

Obstea RÂMNICU SARAT

Responsabil: Vorodin Anca

Membri ai comunitatii din altelocalitati:

Adjud, Cîmpineanca, Golesti,Gresu-VN, Marasesti, Vidra,Vultur

19. Comunitatea GALATI

Sediul: Str. Dornei, 7-11

Telefon/Fax: 0236/413.662

Presedinte: Sorin Blumer

Nr. total membri: 222

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Piscu

20. Comunitatea HUSI

Sediul: Str. 1 Decembrie, 16

Telefon: 0235/472.741

Presedinte: Iosif Leibovici

Nr. total membri: 40

21. Comunitatea IASI

Sediul: Str. Elena Doamna,15

Telefon: 0232/313711 0232/313711 ;

Fax:0232/314414

Presedinte: Ghiltman Abraham

Nr. total membri: 492

Obstea HÂRLAU

Responsabil: Sifra Corbici

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Târgu Frumos, Vaslui

22. Comunitatea LUGOJ

Sediul: Str. Cuza Voda, 10

Telefon: 0256/351802 0256/351802

Presedinte: Ivan Bloch

Nr. total membri: 81

Obstea CARANSEBES

Responsabil: Armând Antistescu

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Herculane, Mehadia, O. Rosu

23. Comunitatea ORADEA

Sediul: Str. Mihai Viteazul, 4

Telefon: 0259/434.843

Presedinte: Felix Koppelman

Nr. total membri: 660

Obstea VALEA LUI MIHAI

Responsabil: Iosif Filip

Obstea BEIUS

Responsabil: Bala Iudita

Obstea SIMLEUL SILVANIEI

Membri ai comunitatii din altelocalitati:

Alesd, Auseu, Cefa, Diosig,Lazareni, Marghita, Nusfalau,Salonta, Secuieni, Stei, Tileagd,Zauani

24. Comunitatea PIATRA NEAMT

Sediul: Str. Petru Rares, 7 Telefon/Fax: 0233/223.815

Presedinte: Heinrich Solomon

Nr. total membri: 162

Obstea TG. NEAMT

Responsabil: Misu Nijnever

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Dumbrava Rosie, Zanesti

25. Comunitatea PITESTI

Sediul: Str. 19 Noiembrie, 1

Telefon: 0248/632300 0248/632300

Presedinte: Aurel Davidovici

Nr. total membri: 73

Obstea RM. VÂLCEA

Responsabil: Samoil Teleki

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Dragasani, Pausesti Maglas

26. Comunitatea PLOIESTI

Sediul: Str. Basarabilor, 12

Telefon: 0244/511.932;

Fax: 0244/518740

Presedinte: Adela Herdan

Nr. total membri: 109

Obstea CÂMPINA

Responsabil: Alfred Berger

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Moreni, Târgoviste

27. Comunitatea RADAUTI

Sediul: Str. Aleea Primaverii,11

Telefon/Fax: 0230/561.333

Presedinte: Igo Kofler

Nr. total membri: 57

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Com. Arbore, Marginea, Siret

28. Comunitatea RESITA

Sediul: Str. Mihai Viteazu, 8

Telefon: 0255/221469 0255/221469

Presedinte: Benjamin Aspis

Nr. total membri: 82

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Bocsa I, Bocsa II, Dognecea

29. Comunitatea ROMAN

Sediul: Str. Suceava, 131

Telefon: 0233/726.621

Presedinte: Iancu Wexler

Nr. total membri: 50

30. Comunitatea SATU MARE

Sediul: Str. Decebal, 4A

Telefon/Fax: 0261/713.703

Presedinte: Nicolae Decsei

Nr. total membri: 159

Obstea CAREI

Responsabil: Frederic Roth

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Apa, Dindesti, Tasnad

31. Comunitatea SIBIU

Sediul: Str. Blanarilor, 15

Telefon: 0269/216904 0269/216904

Presedinte: Otto Deutsch

Nr. total membri: 47

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Medias, Cisnadie, Dumbraveni, Sacele

32. Comunitatea SIGHETU MARMATIEI

Sediul: Str. Basarabiei, 8

Telefon/Fax: 0262/311652 0262/311652

Presedinte: Hari Markus

Nr. total membri: 110

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Budesti, Ocna Sugatag, Viseul de Sus

33. Comunitatea SUCEAVA

Sediul: Str. Armeneasca, 8

Telefon: 0230/213084 0230/213084

Presedinte: Sorin Golda

Nr. total membri: 90

Obstea CÂMPU LUNG MOLDOVENESC

Telefon:

0230.312.510

0230.312.510

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Gura Humorului

34. Comunitatea TECUCI

Sediul: Str. Bran, 13,

Telefon: 0745/321703 0745/321703

Presedinte: Iancu Eizic

Nr. total membri: 40

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Nicoresti

35. Comunitatea TÂRGU MURES

Sediul: Str. Aurel Filimon,23

Telefon: 0265/261810 0265/261810

Fax:0265/266455

Presedinte: Alexandru Aush

Nr. total membri: 242

Obstea GHEORGHIENI

Responsabil: Geller Geza

Membri ai comunitatii din alte localitati:

Cipau, Corunca, Gornesti, Iernut, Ludus, Miercurea Ciuc, Pasareni, Reghin, Seleusul Mic, Sighisoara, Sovata, Târnaveni, Topiita

36. Comunitatea TIMISOARA

Sediul: Str. Gh. Lazar, 5

Telefon: 0256/201698 0256/201698

Fax: 0256/201684

Presedinte: Friedmann Luciana

Nr. total membri: 725

Obstea ORSOVA

Membri ai comunitatii din altelocalitati:

Bazosul Vechi, Gataia, Gotlob, Peciu-Nou, Periam, Sânnicolaul Mare, Uivar, Varias

37. Comunitatea TULCEA

Sediul: Str. Unirii, 2

Telefon: 0240/ 512545

Presedinte: Solomon Feinblat

Nr. total membri: 38

38. Comunitatea Vatra Dornei

Sediul: Mihai Eminescu, nr. 54

Telefon: 0230/371957 0230/371957

Presedinte: Mehler Melanie

Nr. total membri: 16